0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Zgodnie z zapowiedziami premier Mateusz Morawiecki dokonał rekonstrukcji swojego rządu. I nie były to tylko zmiany kosmetyczne. Kto teraz pokieruje poszczególnymi resortami, co ciekawe, także nieco przemodelowanymi pod względem kompetencji? Przedstawiamy sylwetki nowych ministrów.

Henryk Kowalczyk – minister środowiska. To twarz doskonale znana w świecie polityki. Do tej pory pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zmiana w ministerstwie najwyraźniej została podyktowana kwestiami wizerunkowymi, związanymi ze sporem jaki toczył minister Jan Szyszko z unijną biurokracją o wycinkę zagrożonej plagą kornika drukarza Puszczy Białowieskiej.

Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury. To postać także doskonale nam znana. Minister Adamczyk będzie bowiem kontynuował swoją dotychczasową misję, niemniej z jego kompetencji odpłynęły kwestie związane z budownictwem.

Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej. To kolejny polityk doskonale znany z ekipy „dobrej zmiany”. Dotychczas z powodzeniem szefował MSWiA. Teraz zajmie się wojskiem. Zmiana ta miała związek ze sporem jaki minister Antoni Macierewicz toczył z prezydentem Andrzejem Dudą o kształt armii. Roszada ma najpewniej uspokoić sytuację na linii rząd-prezydent, jednak została źle przyjęta przez część obozu rządzącego i ich medialnych popleczników.

Joachim Brudziński – minister spraw wewnętrznych i administracji. To kolejny doskonale znany polityk mający wiele do powiedzenia w PiS. Dotychczas pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu.

Teresa Czerwińska – minister finansów. Polska ekonomistka, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a następnie w Ministerstwie Finansów, w takiej samej randze. Ciekawostką jest fakt, że pani minister urodziła się w Dyneburgu, znajdującym się obecnie na terenie Łotwy.

Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii. To człowiek Jarosława Gowina. Dotąd pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. Miała być kandydatem na fotel prezydenta Krakowa w najbliższych wyborach samorządowych.

Jerzy Kwieciński – minister inwestycji i rozwoju. To inżynier i przedsiębiorca oraz urzędnik państwowy. W pierwszym rządzie PiS był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Dwa lata temu został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Łukasz Szumowski – minister zdrowia. Kardiolog i profesor nauk medycznych. Dotąd pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jacek Czaputowicz – minister spraw zagranicznych. Politolog i profesor nauk społecznych. W 2017 roku trafił do Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako podsekretarz stanu. W jego dorobku naukowym wyraźnie widać zainteresowanie tematami europejskimi: integracją, bezpieczeństwem i rolą państwa w UE. To kolejna zmiana mająca pozytywnie wpłynąć na wizerunek Polski w UE i uspokoić wzajemne relacje.

MA

http://www.pch24.pl

Print Friendly