0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Gospodarcze i strategiczne zbliżenie Rosji i Iranu jest doskonałym przykładem na to, że sankcje Kongresu biją ostatecznie w Stany Zjednoczone – pisze publicysta Forbes Wade Shepard.

Za sprawą ograniczeń amerykańskich ustawodawców Moskwa i Teheran jadą na tym samym wózku, toteż aktywnie rozwijają współpracę dwustronną. Parę dni temu państwa zawarły umowę w sprawie wspólnej produkcji wagonów pasażerskich opiewającą na sumę 2,5 miliarda dolarów.

Wcześniej Iran i Rosja podpisywały porozumienia w innych sferach. Iran zakupuje rosyjski sprzęt wojskowy, w szczególności śmigłowce Mi-17 i rozmaite systemy rakietowe. Z kolei rosyjskie spółki ropy naftowej i gazu aktywnie działają w Iranie. W czerwcu Gazprom zdobył kontrakt na eksploatację złoża gazu Farzad B.

W 2016 roku obroty handlowe między Rosją i Iranem wzrosły dwukrotnie i jak zauważa Forbes, już niebawem mogą sięgnąć 10 miliardów dolarów. W 2014 roku obroty handlowe Rosji i Iranu wyniosły „marne” 1,68 mld dolarów.

Zaś amerykańskie spółki mogą sobie pozwolić na współpracę z Iranem chyba tylko w dwóch sferach — to dywany perskie i liniowce handlowe — pisze Shepard. Przez własne sankcje USA nie mogą „zabrać swojego kawałka tortu”, jaki daje prężnie rozwijająca się islamska republika.

Waszyngton posiada ponadto duży wpływ na europejskie spółki, co się tyczy transakcji z Teheranem. Według niektórych danych francuska spółka Total i inne zachodnie firmy nie mogą uzyskać dostępu na irański rynek bez pozwolenia Stanów Zjednoczonych. Dlatego Rosja ma na tym polu wiele możliwości.

Shepard zauważa, że w obecnej dobie szeroko zakrojonego handlu i inwestycji państwa uzyskują mechanizmy presji i możliwość wywierania wpływu na inne kraje za sprawą aktywności gospodarczej i wspólnych projektów.

„Ci, którzy nakładają sankcje sami de facto wycofują się z gry, pozostawiając przeciwnikom możliwość zdobycia dodatkowego bogactwa i siły. Chiny to wiedzą. Rosja to wie. Putin powinien zatem podziękować Kongresowi” — reasumuje Shepard.

https://pl.sputniknews.com

Print Friendly